Rubriky
Kočka Pes zdraví zdraví

Zevní antiparazitika pro domácí mazlíčky

S jarním obdobím každoročně řešíme ochranu našich zvířecích mazlíčků proti nezvaným parazitům. Většina antiparazitik patří do kategorie vyhrazených léčivých přípravků a každý prodejce musí být proškolen a získat povolení od ÚSKVBL (Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv). Antiparazitika můžete koupit i on-line v různých e-shopech, ale také v kamenných petshopech a u veterinářů, kde získáte odbornou radu přímo pro potřeby vašeho konkrétního zvířete.

Jak přípravek vybírat

Základním kritériem pro výběr přípravku je samozřejmě druh zvířete, jeho věk a hmotnost. Pozor na záměny! Některá antiparazitika určená pro psy mohou být pro kočky toxická, stejně jako pro králíky. Aplikace může být také zátěží pro zvířata nemocná a podvyživená.

Dávkování antiparazitik

Dávkování je potřeba dodržovat přesně podle doporučení. Poddávkováním účinných látek nedosáhnete kýženého účinku a peníze jen vyhodíte do koše, v horším případě si zaděláte na rezistenci na parazity. Naopak předávkování s sebou nese rizika nežádoucích účinků a zdravotních komplikací.

Způsob aplikace antiparazitik a omezení

  • S čerstvě ošetřeným zvířetem si dejte mazlící pauzu. Zejména dohlédněte na děti, aby nepřišly do styku s aplikovaným přípravkem.
  • Nenechte vodumilovné psy v prvních dnech po aplikaci se koupat v povrchových vodních tocích. Většina přípravků proti blechám a klíšťatům je pro vodní organismy toxická.
  • Zvíře nekoupejte šamponem těsně před ani po aplikaci. Účinnost přípravku je totiž závislá na vrstvě kožního mazu. Vyčkejte cca 2-3 dny.
  • K aplikaci spot-onu volte místo, na které si zvíře nedosáhne a nemá možnost si přípravek olíznout. Ideální je mezi lopatkami. Odhrňte chlupy a vodičku nakapejte na kůži, nevtírejte – můžete podráždit pokožku.

Při správném výběru a následné aplikaci je účinnost většiny antiparazitik poměrně vysoká a výskyt nežádoucích reakcí velmi nízký. Pokud jste prevenci podcenili a už máte parazity doma, přečtěte si jak bojovat např. s invazí blech v domácnosti v článku Účinný boj s parazity.

 

Rubriky
Kočka Pes zdraví zdraví

Účinný boj s parazity

Snad každý milovník a chovatel nejoblíbenějších domácích mazlíčků – psů a koček – se už někdy setkal s nezvanými hosty v podobě blech nebo jiných obtížných parazitů. Zbavit se této nechtěné návštěvy nebývá jednoduché. Pokud nestojíte o zamořený byt či dům, pamatujte na prevenci před parazity.

Prevence před parazity

Být připraven a zabezpečit své mazlíčky i sebe před invazí parazitů je základem obrany. Pro potřeby prevence je na trhu široká škála antiparazitik, která zabrání blechám, klíšťatům, komárům a jiným parazitům usídlení na těle hostitele. Antiparazitika, jako jsou obojky, pipety a repelenty, nejen odrazí prvotní napadení, ale také likvidují nově se líhnoucí parazity, kteří ve stadiu vajíčka přečkali předchozí ošetření. Je proto důležité aplikaci opakovat vždy po výrobcem doporučené době.

Likvidace parazitů v prostředí

Bio KillDlouhodobý boj většinou svádějí chovatelé s blechami. Ty totiž přežívají několik týdnů v prostředí ve stadiu vajíčka i dospělého jedince a na zvíře se přemísťují jen pro potravu. Je proto nutné aplikovat insekticidní prostředek nejen na pelíšky a boudy, ale i na podlahy (škvíry v parketách), koberce, sedací soupravy a nábytek. Jako účinný přípravek proti parazitům a hmyzu, který po vlastních zkušenostech doporučují mnozí chovatelé, se nabízí insekticidní sprej Bio Kill.

Výhodou spreje Bio Kill je absence jakéhokoli zápachu, nezanechává po aplikaci fleky ani jinak nenarušuje ošetřený povrch. Důrazně však upozorňujeme, že je určen výhradně k ošetření prostředí a nesmí být aplikován přímo na zvířata. Pro kočky je přípravek velmi toxický, zabraňte vždy důsledně kontaktu kočky s čerstvě ošetřeným povrchem.

České výrobky top kvality

Pro účinné antiparazitní přípravky nemusíte chodit daleko. Kvalita není doménou zahraničních firem. I u nás v České republice prosperují schopné firmy, které dokáží pokrýt potřeby nejen českých zákazníků. Firma Bioveta je toho skvělým příkladem. Kromě již zmíněných antiparazitních prostředků a oblíbeného Bio Killu nabízí celou paletu kosmetických přípravků i doplňkových minerálních krmiv.

Nakupování přes internet v současné době patří mezi běžné a oblíbené způsoby snadného pořízení zboží. Výjimkou nejsou ani potřeby pro zvířata. Všechny položky zmíněné v tomto článku a mnoho dalších pomůcek, včetně krmiva, nakoupíte v internetovém e-shopu http://pethome.cz.

Rubriky
Kočka Pes zdraví zdraví

Klíšťata už začínají útočit

Jaro sotva začalo a naši mazlíčkové už si přinášejí z vycházek do přírody nemilé připomínky pohybu v trávě nebo v lese. Ano, jsou to přisátá klíšťata, která trápí nejen je, ale i nás, kteří pečujeme o jejich zdraví, kondici a dobrou náladu.

Klíšťata přenášejí nebezpečné nemoci

Nakažená klíšťata jsou nebezpečná z mnoha důvodů. Jsou nositeli virů hned několika závažných onemocnění, která mohou mít doslova fatální důsledky nejen na zdraví psů, ale i na zdraví lidí. K nejčastějším a také k nejnebezpečnějším onemocněním patří klíšťová encefalitida, lymeská borelióza a ehrlichióza. Každé z nich může zanechat na organismu člověka, psa i kočky celoživotní následky. To je několik dostatečných důvodů k tomu, abychom přisáté klíště z těla svého mazlíčka odstranili co nejdříve.

Jak klíště správně odstranit

Rozhodně přisáté klíště ničím nenatírejte, mohlo by se udusit a vypustit obsah svých střev přímo do ranky. Proto nejsou vhodné masti ani oleje, pouze přímé vytažení. Ideální je nejprve se snažit klíště vyviklat a až poté ho odstranit, spálit a ranku vždy vydesinfikovat.

Pro vytažení není příliš vhodná ani pinzeta, zvláště pokud je klíště hodně malé. Ideálním způsobem je vytažení klíštěte pomocí speciální karty, kterou podsunete pod klíště a vyjmete jej, aniž byste klíště přetrhli.

Pokud se vám nepodaří vyndat klíště celé a kusadla zůstanou uvnitř, nemělo by to způsobit další problémy, z kusadel se infekce nepřenáší. Je velmi důležité postižené místo vydesinfikovat a ještě 2 – 3 dny kontrolovat, zda se nezanítilo.

Preventivní opatření

Antiparazitik existuje hned několik druhů a kromě obojků jsou již u veterinářů dostupné i žvýkací tablety Bravecto a Nexgard, které se psům podávají v závislosti na jejich hmotnosti. Tablety účinkují dlouhodobě, a pokud chodíte se svým psem na výstavy a přehlídky a máte kvůli některému z obojků problém se zabarvením jeho srsti okolo krku, pak jsou tablety vhodné řešení.

Další možností, jak zabránit napadení vašeho psa či kočky klíštětem, jsou kapky, takzvané Spot-On, které se ale nedoporučují pro použití psích milovníků vody. Jejich účinek se koupáním v řece sníží na naprosté minimum a aplikace se bude muset opakovat.

Naopak většina antiparazitních obojků, které jsou dodávány na náš trh v současnosti, jsou voděodolné, svůj účinek po koupání psa neztrácejí. Další metodou je aplikace sprejů proti klíšťatům a blechám anebo použití přípravků na přírodní bázi, nejčastěji CdVet. Jedná se o kapky, které obsahují extrakt z velmi aromatických bylin, které klíšťata nesnášejí a odpuzují.

POZOR! Aktivita klíšťat začíná již od 5 °C a vrcholí obvykle v květnu.

Rubriky
zdraví zdraví

Veterinární klinika s pohotovostí v Plzni

Veterinární ordinace RPVETStejně jako člověk i zvíře potřebuje během svého života lékařskou péči. Za tu je přímo odpovědný jeho majitel. A který páníček by nechtěl pro svého mazlíčka to nejlepší?

Pokud jste z Plzně a okolí, nepřehlédněte veterinární kliniku RPVET. Zde vašim domácím společníkům poskytnou kvalifikovanou péči lékaři s dlouholetou praxí v interní, preventivní i akutní medicíně. Do portfolia služeb je zařazena klinická a laboratorní diagnostika, zobrazovací metody (RTG a ultrasonografie), chirurgie měkkých tkání, dermatologie, preventivní stomatologie, gynekologie, porodnictví, andrologie, urologie, diagnostika a terapie dalších orgánových soustav. Navíc úzce spolupracují i s dalšími odbornými veterinárními lékaři.

Nejen prevence

Majitelé domácích zvířat nechodí k veterináři jen na nezbytná očkování a pravidelné prohlídky. V životě každého zvířete můžou nastat nepředvídatelné zdravotní komplikace nebo úraz. V takové chvíli je odborník s kvalitním zázemím k nezaplacení. Najít veterináře, na kterého se můžete kdykoli spolehnout, není zrovna jednoduché. Zejména mimo běžnou ordinační dobu.

Veterinární ordinace RPVET v Plzni svým klientům nabízí nadstandardní služby celých 24 hodin denně a to formou veterinární pohotovosti. Volejte kdykoli je lékařský zásah nezbytný na telefonní číslo 777 802 165.

Spokojení pacienti

Díky prostému lidskému přístupu, profesionálnímu řešení každého případu a lásky ke zvířatům se do ordinace s důvěrou vracejí nejen spokojení majitelé, ale i malí pacienti. Ostatně galerii vděčných zvířátek si na webu plzeňské veteriny hrdě vyvěšují.

Doplňkový sortiment

A protože lékaři dobře vědí, jak je správná péče pro zvířata důležitá, nabízejí na klinice zároveň také krmiva a potřeby pro psy, kočky, fretky, hlodavce i koně. Celý sortiment je zároveň dostupný on-line v eshopu kliniky.

Umístění veterinární kliniky RPVET v Plzni

Dopravní dostupnost kliniky je snadná automobilem i veřejnou dopravou. Sídlí v městské části Plzeň-Bory na adrese Dvořákova 9 blízko výpadovky směrem na Přeštice a Klatovy.  Sousedí se známou nemocnicí Dr. Mulače.

Parkovat lze buďto na přilehlém parkovišti nebo na ulici před klinikou.

K veterinární klinice vás doveze tramvajový spoj č. 4 směrem na Bory.

 

Rubriky
Kočka Pes zdraví zdraví

Otravám se dá předcházet

Přes obecné povědomí o tomto nebezpečí se stále vyskytuje hodně případů otrav domácích mazlíčků. Naneštěstí prvotní příznaky otravy nemusí být nijak specifické a majitel zvířete s návštěvou veterináře váhá, přestože okamžitá pomoc je v případě intoxikace naprosto zásadní. Je proto lepší si udělat přehled o možných nebezpečích, která na domácí zvířata číhají.

Různé hrozby otravy

Otravy se dají rozdělit do několika velkých skupin. Do první řadíme zdravotní problémy způsobené podáním nevhodného či zkaženého jídla. O škodlivosti čokolády pro psy a kočky snad slyšel každý zodpovědný majitel – zdraví ohrožuje jednak metylxanthin teobromin obsažený v kakaovém prášku, ale také vysoký obsah tuku, schopný vyvolat akutní, život ohrožující pankreatitidu. Za nejnebezpečnější se považují kakaový prášek, čokoláda na vaření a hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa. Kofein, obsažený v kávě, čaji a energetických drincích, má obdobnou toxicitu. Psi se mimo to mohou otrávit požitím cibule a příbuzných rostlin (pórek, česnek, pažitka), makadamových ořechů, potravin obsahujících umělé sladidlo xylitol, rozinek nebo avokáda. Psi by neměli mít přístup ani ke kynutému těstu.Všichni, člověka nevyjímaje, mohou být ohroženi na zdraví po pozření plesnivých potravin nebo zkažených výrobků obsahujících botulotoxin.

ChocolateDrobní hlodavci, ale i psi a kočky mají často zálibu v okusování rostlin v květináčích a vázách. Jen malá ukázka ze seznamu těch jedovatých: monstera, filodendron, difenbachie, brambořík, rododendron, narcisy, lilie, hyacinty, konvalinky, zlatý déšť, anturium, kala… Kočky jsou obzvlášť citlivé na liliovité rostliny, jejichž toxiny u nich mohou vyvolat selhání ledvin.

Volně se pohybující psi a kočky se mohou mimo jiné dostat k nástrahám na hlodavce, jedu na slimáky, čistícím prostředkům, barvám, lakům, pesticidům, hnojivům, či nemrznoucí směsi. Otravy etylenglykolem v nemrznoucích směsích vznikají hlavně díky sladké chuti směsi, která zvířata láká. Zvíře by pro své bezpečí nemělo mít přístup na místa, kde se podobné chemikálie skladují nebo používají.

Lidské léky nesmějí být podávány zvířeti bez konzultace s veterinářem. Léky proti bolesti obsahující ibuprofen (Ibalgin, Brufen, Nurofen) jsou smrtelně nebezpečné pro psy, kočky spolehlivě zabije paracetamol (Panadol, Paralen). U antiparazitárních přípravků, zejména obojků a spot-onů, je nutné držet se příbalových informací a podávat je pouze zvířeti, pro které jsou určené. Kočky a určitá plemena psů jsou vysoce citlivá k permetrinu, obsaženém v některých přípravcích proti blechám a klíšťatům. Psi zase občas okusují a polykají volně trčící části antiparazitárních obojků – je lepší ji proto odstřihnout.

Málo známé je nebezpečí odpařujících se teflonových výparů z nádobí. Papoušci jsou na tyto výpary extrémně citliví, není vhodné jejich klec umisťovat do kuchyně.

Bohužel v některých lokalitách v České republice dochází poměrně pravidelně k záměrným otravám psů. Na procházce je možné psa uhlídat a před pozřením podezřelé nástrahy jej ochránit, najdou se ale i traviči, kteří se nezdráhají nástrahu hodit přes plot do zahrady. Jedinou prevencí je důsledná výchova psa, který nesmí být zvyklý brát pamlsky od cizích lidí.

Prevence

Nikdy nepodáváme zvířeti jídlo plesnivé nebo očividně zkažené. Jako pamlsky nepoužíváme čokoládu ani lidské potraviny. Nebezpečné látky (chemikálie, léky, hnojiva) a potraviny skladujeme z dosahu zvířete, jedovaté rostliny umístíme na nepřístupné místo. Pokud používáme teflonové nádobí, papouščí klece raději nedáváme do kuchyně, nebo je alespoň umístíme daleko od sporáku na větraném místě.

Pokud máme podezření, že zvíře sežralo jedovatou látku, co nejrychleji vyvoláme zvracení podáním 3% peroxidu vodíku (běžně v lékárničce na dezinfekci ran). Vyvolání zvracení má smysl do 1 hodiny po požití jedu. Okamžitě kontaktujeme veterinární pohotovost a s sebou vezmeme příbalový leták od požitého léku, obal od chemikálie, kus sežrané rostliny nebo zvratky. Bez určení příčiny otravy nemůže veterinář zahájit specifickou léčbu.