Rubriky
Hlodavci

Jak krmit morče

Morče je hlodavec a jako takový je býložravcem, tudíž by jeho strava měla zahrnovat výhradně rostlinnou potravu. Proto není žádoucí předkládat morčatům k jídlu jakékoli mléčné ani masné výrobky. Nároky na živiny se odvíjejí od vývojového stádia, reprodukční aktivity, věku, pohlaví, ale i plemeni morčete. Zhruba 2-3x vyšší spotřebu živin mají např. bezsrstá plemena oproti těm osrstěným a to z důvodu rychlejšího metabolismu.

Důležitý vitamín C

Stejně jako člověk si ani morče nedokáže vytvářet vitamín C a musíme ho morčeti přidávat v krmivu. Pro zdravý tělesný vývoj morče potřebuje denně 10-30 mg vitamínu C. Dvojnásobnou dávku vyžadují rostoucí mláďata a samice březí i kojící.

Nejvhodnější potrava pro morče

Základní a nezbytnou součástí morčecího jídelníčku je seno. Seno obsahuje nestravitelnou vlákninu, která napomáhá pohybu potravy ve střevech a zajišťuje vstřebávání vody. Je pro zažívání velmi důležité, proto by seno měla mít morčata k dispozici nepřetržitě.

Granulované krmivo nebo míchané směsi jsou pouze doplňkem sena, ne jeho plnohodnotnou náhradou, přesto se těší značné popularitě. Granule vybírejte výhradně vyrobená konkrétně pro morčata s přidaným vitamínem C (1 000 mg / 1 kg). Pozor na granule s vysokým obsahem obilí, morče rychle nabere na váze a ztuční. Vojtěškové granule v menší míře můžete podávat mladým, dospívajícím nebo březím morčatům. U dospělých morčat by vyskytující se vyšší míra vápníku mohla přispět k tvorbě močových kamenů.

Namíchané směsi granulí se zeleninovými úsušky (kukuřičné, hrachové nebo mrkvové lupínky), sušeným ovocem a obilím jsou rovněž vhodným doplňkem výživy k senu. Opět se vyvarujte vysokému obsahu obilnin.

ovoce a zelenina pro morče

Nezapomeňte na čerstvé ovoce a zeleninu. Jejich prostřednictvím morčata získají již zmíněný vitamín C i ostatní důležité živiny. Ze zeleniny lze doporučit kudrnku, římský salát, rajče, papriku, špenát, čekanku nebo řapíkatý celer. Oblíbenou laskominou jsou pro morčata okurky, kukuřičné klasy a také mrkev i s natí. Ovocné hody morčeti připravíte podáním jablka, melounu, pomeranče, mandarinky, citrónu nebo kiwi. Dbejte vždy na čerstvost ovoce i zeleniny. Jídelníček morčatům můžete zpestřit čerstvou trávou, milují zejména jetel a pampeliškové listy.

V péči o chrup pomůže tvrdý chléb, větvičky z ovocných stromů nebo různé minerální kostky obsahující vitamíny a stopové prvky. Pro morčata je obrušování neustále dorůstajících hlodáků důležité.

Voda zdroj života

Stálý přístup k čisté vodě je samozřejmostí. Denně proto vodu měňte, snadno se ušpiní a znehodnotí. Vhodnější než misky jsou napáječky, kde udržíte vodu snadněji čistou.

 

Rubriky
Hlodavci Králík

Zakrslý králík a dítě

S nástupem jara, obdobím mláďat, se často pouštíme také do chovu zakrslých králíků. Ne vždy se však podaří vybrat toho správného a ze zakrslého králíka se pak rázem stane králík takřka běžné velikosti. Pro zájemce o chov králíků je možnost výběru z mnoha různých čistokrevných plemen, jedno hezčí než druhé. Ať už vybereme jakékoli plemeno, měli bychom ale poučit hlavně děti o tom, jak o králíka pečovat, ale také jak se k němu pěkně chovat.

Zakrslý králík přivykne na členy rodiny

Kromě vedení králíka k čistotnosti, bychom ho měli jednak přivyknout na ostatní členy domácnosti a také, a to hlavně na děti. Děti se rády se zvířaty mazlí a hladí je, takže je dobré, když je naučíme, jak králíčka správně zvedat, případně nosit. Dítě by si mělo uvědomit, že pokud se o někoho staráme, souvisí s tím nejen radosti, ale také povinnosti, které je třeba plnit. Králíkovi musíme zajistit dostatek pohybu mimo klec, vhodnou stravu, ale také čistý a zdravý příbytek.

Hygiena je základ

Králík je schopný naučit se vykonávat potřebu na jedno místo v kleci. Pokud jej pouštíte doma proběhnout, nebo mu vyhradíte místo na balkoně. Počítejte s tím, že se do klece vrátí vymočit, ale bobky bude trousit klidně po bytě nebo po celém balkoně. Vyhradíte-li však králíkovi na balkoně někde v rohu místo pro vykonávání potřeby, může se poměrně brzy naučit chodit tam, a to s obojí potřebou.

Ideální je pořídit mu k tomu nepříliš vysokou, ale dostatečně pevnou misku z plastu. Do ní mu můžete dát například hobliny nebo kukuřičnou podestýlku, pak se bude obsah misky snadno vysypávat a také vyplachovat.

Zdvihání a přenášení králíka

Aby nedošlo při zdvihání a přenášení králíka k žádné nehodě, naučte se správnému úchopu a ten pak předveďte i dětem. Rozhodně nikdy nezvedejte králíka v podpaží, mohli byste mu poranit žebra nebo vnitřnosti. Ani zvedání za uši se nesmí provádět, je to trýznění! Nejlépe uděláte, když ho pravou rukou jistě a pevně uchopíte za kůži za lopatkami na hřbetě a současně ho zvednete a zároveň podepřete levou rukou. Pro správné zacházení je dobré, aby tyto dovednosti znaly i děti.

Spaní v kleci

Zakrslý králík, kterému budete věnovat dostatečnou péči již od samého začátku, si na vás brzy zvykne a bude se radovat z lidské společnosti stejně jako třeba pes. Nedostatek činnosti přes den u králíka vede ke zvýšené aktivitě v noci. To by vás, nebo vaše dítě mohlo rušit, pokud králíka umístíte i s klecí k sobě do pokoje.

Výběr plemene

Když vás vaše dítě už nějaký čas prosí o domácího mazlíčka, můžete mu pořídit právě zakrslého králíka. Péče o něj je mnohem jednodušší než o psa. Děti vyrůstající od malička v kontaktu se zvířaty jsou v pozdějším věku v mnohem empatičtější. Navíc ve svém mazlíčkovi vidí kamaráda, kterému svěřují svá přání nebo se s ním dělí o své problémy.

Pokud v rodině němá nikdo alergii na zvířecí srst, už vám nestojí nic v cestě a můžete jít vybrat mazlíčka některého z následujících plemen: Ruský, Havanský, Durynský, Siamský, Bělopesíkatý černý, Hermelín s modrýma očima, Šedý, Černý, Černostříbrný, Tříslově modrý nebo Beran či Hotot. Každý zakrslý králík je jiný, každý má své kouzlo a specifické rysy.

Mějte však na paměti, že všichni malí králíčci vypadají rozkošně, takže pokud chcete mít opravdu zakrslého králíka, pořiďte si jej přímo od chovatele. Jenom on vám zaručí, že z něj nebudete mít nakonec králíka pekáčového typu. Jako dobré poznávací znamení by měla fungovat malá krátká ouška. Jestli se ještě rozhodujete, zda samečka nebo samičku, možná dejte přednost samičce, samečkové mívají takzvanou kousací pubertu.

Rubriky
Fretka Hlodavci Kočka Králík zdraví

Očkování – kočky a ostatní

SyringeV minulém článku jsme se podívali na možnosti očkování a očkovací schéma u psů. Dnes je na řadě očkování koček a dalších oblíbených mazlíčků – fretek a králíků.

Očkování koček

Koťata, stejně jako štěňata, se rodí s velmi nízkou koncentrací protilátek v krvi. Pro vytvoření poporodní imunity je nezbytné první napití mleziva (kolostra), ke kterému musí dojít do 24. hodin po porodu, ideálně opakovaně v průběhu prvních 48 hodin života mláděte. Hladina sérových protilátek mláděte poté vystoupá na úroveň odpovídající hladině protilátek v krvi matky. Tato první pasivní imunizace mládě chrání před celkovou infekcí.

V mateřském mléce jsou přítomné protilátky působící na sliznici střeva a ochraňující před střevními infekcemi. Protilátky z mleziva poklesnou zhruba ve věku 6. – 10. týdnů na úroveň, která už mládě dostatečně nechrání před infekcí, ale svou přítomností brání tvorbě vlastních protilátek. Vzniká tzv. imunologické okno, trvající 2-3 týdny, kdy jsou mláďata extrémně náchylná k onemocnění.

U koček není vakcinace povinná ze zákona, základní vakcinanční dávka většinou zahrnuje herpesvirózu (infekční rhinotracheitidu), kalicivirózu a panleukopenii. Primovakcinace se provádí ve věku 8. – 10. týdnů, první přeočkování za 4 týdny mezi 12. a 14. Používá se k němu kombinace herpesviróza, kaliciviróza, panleukopenie a vzteklina. Další přeočkování se provádí každoročně, kromě vztekliny – ta se nově může očkovat podle tříletého vakcinačního schématu stejně jako u psů. Mezi volitelné vakcíny patří chlamydióza, virová leukémie, infekční peritonitida, dermatofytóza a bordetelová infekce koček. O jejich vhodnosti vás poučí veterinární lékař.

Očkování fretek

Pro fretky je očkování proti vzteklině povinné, doporučená je dále kombinace psinky a leptospirózy – psinka je pro fretky smrtelně nebezpečná, leptospiróza je navíc přenosná na člověka. S vakcinací proti psince se začíná ve věku 6. – 8. týdnů, k prvnímu přeočkování se přistupuje v 10. – 12. týdnu a zahrnuje i leptospirózu, druhá revakcinace ve věku 13. – 14. týdnů obsahuje psinku, leptospirózu a vzteklinu. Vzteklinu je možno opakovat každé tři roky, psinka a leptospiróza se obnovuje ročně.

Očkování králíků

Králíci se vakcinují od 10. týdne věku, přeočkování se provádí každého půl roku. Očkování není povinné, používá se kombinovaná vakcína, chránící proti hemorhagické septikémii (králičímu moru) a myxomatóze. V intenzivních chovech je možné provést očkování proti pasteurelóze králíků.

U jakéhokoliv očkování platí, že vakcinujeme jen zvířata zdravá, v dobrém stavu a před a po očkování je nutné se vyvarovat zvýšené námahy. Pravidelné odčervování plánujeme tak, aby se s očkováním nekrylo.

Rubriky
Hlodavci Potkan

6 tipů, jak zabavit potkana

Schovaný potkanPotkan je od přírody zvíře zvědavé, akční a společenské. Z toho plyne, že potřebuje dostatek zábavy a rozptýlení z nudy. Svoji zvídavost pak můžou vybouřit na vašem nábytku, pokojových rostlinách, kabelech a dalších věcech, u kterých byste je radši ani neviděli. Mimo škody, jakou dokážou svým pátráním po vašem majetku napáchat, mohou také dojít k úrazu. Nebylo by tedy pro obě strany lepší vymyslet přijatelnější alternativu a potkana zabavit jinak?

 

1. Disneyland

Spousta krabic, ruliček od toaletních papírů, pár lan a několik poschovávaných mlsek – hotový potkaní Disneyland! A vystačíte si pouze s nůžkami chvílí volného času a materiálem, který lehce najdete doma. Pak už jen popustit uzdu fantazii, vytvořit několik tunelů a tajných chodeb, které povedou k vytoužené odměně (drops, granulka, kousek ovoce)!

2. Kamarád na hraní

Nejlepším řešením je bezesporu pořídit vašemu mazlíčkovi potkaního kamaráda stejného pohlaví. Kdo jiný si s ním bude ochotně hrát a tulit se ve vaší nepřítomnosti? Společensky založený potkan kamaráda potřebuje, vždyť ve dvou je vždycky lépe. Potkaního kámoše mu nenahradíte, ani kdybyste se roztrhli.

3. Potápěč

Do nádoby hluboké cca 5-10 cm nalijte vlažnou vodu. Pár potkanových oblíbených dobrot (opět to můžou být kousky ovoce, ořechy, slunečnicová semínka…) do vody ponořte. Schválně, co to s potkanem udělá. Pravděpodobně se pokusí svou milovanou pochoutku ulovit, ale stejně tak se může stát, že se do vody zrovna nepohrne. V žádném případě jej nenuťte! Každý zkrátka nemůže být potápěčem.

4. Lovec

Velkého moučného červa položte před potkana, ve kterém se rázem probudí lovecké instinkty. Živého červa zakoupíte ve zverimexu. Díky množství bílkovin jsou velice výživní a na pár minut taky zabaví. Neumisťujte ho ale do podestýlky, protože by ho potkan nemusel najít a červ by se spokojeně zabydlel.

5. Hračky do klece

Dřevěné žebříky, větvičky z ovocných stromů, různě zavěšená lana a proděravěné krabice. To vše můžete zakomponovat do potkanovy klece. Nejen, že se díky většímu množství věcí bude cítit bezpečněji, také se bude mít jak zabavit po dobu vaší nepřítomnosti.

6. Krtek

Hra na podobném principu jako „Potápěč“. Tentokrát však nádobu naplníme podestýlkou, kousky papíru a senem. Opět přidejte pár mlsek a hra může začít! Potkan se vyřádí a vaše květináče s hlínou zůstanou na určitý čas ušetřeny stálého vyhrabování.

Možná vaše snaha vyjde vniveč, potkan ji neocení a hry ho nenadchnou. Nezoufejte, zkrátka máte holt mazlíčka, kterému více než neustálé řádění vyhovuje spíše dostatek klidu, pohodlí, spaní ve vaší kapuci a drbání za ouškem.

 

Rubriky
Potkan

Koupě potkana

dva potkaniPořízení potkana byste si měli řádně promyslet. Není to žádná hračka, nýbrž živý tvor, který potřebuje vaši péči. Ujasněte si zda máte zájem o chov, nebo jen o milého společníka. Snažte se také o to, aby život vyhovoval i potkanovi samotnému – jedná se totiž o velice společenského tvora.

 

Ve dvou se to lépe táhne

Potkan je zvíře velice společenské, ve volné přírodě žije v mnohačetných skupinách, kde má každý své místo. Přítomnost společníka stejného druhu je pro něj tedy přirozená a majitel ji, bohužel, nikdy nedokáže zcela nahradit.

Z tohoto důvodu je lepší pořídit si potkany dva. Mohou vzájemně čistit, zahřívat a společně usínat, hrát si i ujasňovat svá postavení. To vše je přirozenou součástí života těchto hlodavců. Velice důležité je ovšem pořízení potkanů stejného pohlaví!

Potkan je pohlavně zralý již ve 2-3 měsících života. Za svůj život jsou schopni se mnohokrát rozmnožit a jeden vrh průměrně čítá 6-10 mláďat. Páření nezabráníte ani koupí sourozenců, ty je také nutno oddělit.

Samičku nebo samečka?

Pohlaví hraje ve většině případů roli v chování potkana. Samičky bývají akčnější a divočejší oproti samečkům, kteří mají ze všeho nejradši svůj vlastní klid, vaše drbání a spánek na vašem klíně. Samozřejmě to není podmínkou, můžete narazit jak na lenivou samičku, tak na samečka průzkumníka.

Výběr je tedy na vás, ale opět je nutné zdůraznit, že pokud chcete chovat dva potkany, tak jedině stejného pohlaví.

Zverimex vs. chovatelská stanice

Většina chovatelů si pořídila prvního potkánka právě ze zverimexu. Za téměř symbolickou cenu tam pořídíte mazlíčka, primárně určeného jako krmivo hadů. Oproti tomu v chovatelské stanici jej koupíte za cenu okolo 250-300 Kč (i více, či méně, záleží na konkrétní stanici, vrhu…).

Jaký je tedy mezi těmito dvěma potkany rozdíl? Z chovatelské stanice odchází potkan navyklý na lidskou společnost a především s co nejčistší linií. Hlavním cílem chovatelů je vymýcení rakoviny a dalších nemocí tím, že do chovu přichází jen zdraví jedinci.

Bohužel ani to vám nezaručí stoprocentní zdraví vašeho potkana. Sama za sebe ale mohu říct, že za dobu mého chovu (7 potkanů) jsem se setkala s rakovinou jen jednou, a to u mazlíčka ze zverimexu.