Pes je tvor složitý a neméně komplikovaný je i jeho organismus, který je třeba preventivně udržovat. I když si chovatelé a majitelé psů, koček a dalších domácích zvířat často myslí, že prevence se dá skvěle zvládat doma a svépomocí, není tomu tak vždy. Vzpomeňte třeba jen na minulou vycházku, kdy vám vaše štěně proběhlo po ulici s hlavičkou těsně nad chodníkem a doslova všechno z něj vyluxovalo. Už nyní sami víte, že odčervení bude nezbytné.

Výživná kondice mazlíčků

Snahou každého zodpovědného majitele je udržet svého psa nebo kočku v co nejlepší výživné kondici. Někdy se to ovšem může vymknout z rukou i zkušenému chovateli a potřebuje poradit. Jindy jsou tu například dědičné vady a poruchy, které mohou ovlivňovat celé chovy. I v těchto situacích si ví zkušený veterinář rady a nabídneme svým klientům poučení a radu, jak preventivně zasáhnout, aby nedošlo k rozvoji nežádoucích faktorů.

Energeticky zatěžovaní psi

Jindy se chovatelé chystají se svým psem na nejrůznější psí sporty, běh, agility anebo mají představu, že jejich pes bude vykonávat ještě náročnější činnosti. I tehdy v rámci prevence může veterinář poradit s tím, co vyžaduje standard plemene anebo jakou stravu by měli dodávat chovatelé takto energeticky zatěžovaným psů? Jak dosáhnout toho, aby pracovně nebo sportovně vytíženým psům nic nechybělo? Jakými vhodnými pamlsky motivovat psa k větším výkonům anebo třeba jen k poslušnosti? I takové otázky je veterinář připraven vám zodpovědět.
veterina

Dominantní pes

I v případě, že máte dominantního psa, jedince, který zaujímá vůči ostatním členům smečky anebo dalším psům výsadní postavení a není rozhodně ochoten se podřizovat ostatním, může pomoci veterinární lékař. Existují metody, které dokážou efektivně zabránit situacím, kdy se už dominance vašeho psa rozvine natolik, že nebudete schopni jej usměrnit a ovládat. I o tom si můžete v rámci prevence v ordinaci pohovořit. Stejně tak společně můžete probrat třeba vaše obavy z toho, co bude vaše štěně doma vyvádět v době vaší nepřítomnosti, jestliže trpí separační úzkostí. Zajisté se vám dostane odborné rady, jak štěně na samotu přivykat.

Alergický pes

Alergie, jak známo mohou napáchat stejné škody jak u lidí, tak u psů. Pokud se jedná o alergickou reakci na některou ze složek krmiva, nastává obtížné období. V takovém případě jsou dvě zásadní cesty, kterými se může chovatel se svým psem vydat. První cestou je přechod na syrovou stravu, na BARF. Druhou možností je nasazení takzvané eliminační, čili vylučovací diety, aby se zjistilo, která složka stravy dělá psovi potíže. Varianta druhá je časově dosti náročná, neboť trvá celé měsíce, v jejichž průběhu je třeba podávat psovi maso nejlépe vařené například s rýží. Základem této diety je pouhý jeden sacharidový zdroj a voda. Pes se v průběhu diety nesmí dostat k jiné stravě, pamlskům, zbytkům atd. Cílem diety je pozorovat, za jakých okolností dochází u psa k alergickým projevům, měřit je na stupnici 1 – 10 a podle toho vyhodnotit alergeny v jeho stravě. Rozhodně se tato dieta nedá podávat psovi celoživotně! Každý veterinář vám rád podá podrobné informace.