SC_DunbarBěhem posledních pár let získalo plemeno maine coon u nás velkou popularitu. Srdce svých majitelů si získalo zejména díky své něžné povaze, robustní stavbě těla a kotěcímu chování i v dospělém věku.

Původ mainského mývala

Podle mnoha teorií o počátku výskytu se jedná o plemeno ze státu Maine v USA – proto maine. Druhá část názvu je odvozena z racoon – anglicky mýval. A to pro podobnost huňatých ocasů obou zvířat a původního divokého zbarvení.

Výrazný vzhled

Kromě již zmíněného krásného dlouhého ocasu jsou typickými a nepřehlédnutelnými znaky plemene maine coon výrazné rysí štětinky na vrcholku velkých uší, chomáčky srsti mezi prsty mohutných oblých tlap a polodlouhá hladká srst s výrazným límcem a kalhotkami.

Kostra těla je mohutná a plemeno dorůstá ve věku 3-5 let do obdivuhodné velikosti. Kocouři jsou jako obvykle větší, jejich váha obvykle dosahuje 7-9,5 kg, ovšem vyskytují se i jedinci s úctyhodnou váhou nad 10 kg. Na velikosti jim navíc přidává výrazné osrstění.

Mainská mývalí kočka MCO je podle standardu FIFe zařazena do skupiny II- polodlouhosrsté kočky.

Něžná povaha

Mainské mývalí kočky jsou i přes svou mohutnost velmi něžnými a milými společníky. Snadno se začlení do rodiny a rády asistují při domácích pracech. Milují děti a většinou výborně vycházejí i se psy a dalšími domácími mazlíčky.

V návaznosti na jejich vzezření by každý nejspíše očekával extrémně hlasité projevy, ale toto vznešené plemeno své potřeby a názory dává najevo příjemným vrkáním a se svým majitelem dokáže vést dlouhé rozhovory.

Praktické rady pro chovatele

Odkazy

Přidejte se k dalším milovníkům MCO na Facebooku skupina Mainská mývalí kočka

Databáze chovatelských stanic MCO.

Standart plemene podle FIFe – anglicky, německy, francouzsky.

Copywriting a tvorba webových prezentací ZanetaMoudra.cz.