Pořídili jste si pejska a jako zodpovědný majitel jste připraveni mu věnovat dostatečné množství času? Aby společné soužití bylo příjemné oběma stranám, je potřeba si domluvit komunikační signály a nastavit pravidla. K tomu pomůžou základní povely.

Nacvičujeme povely

Ke mně

Naprostým základem, který pes musí zvládat je přivolání. Začít můžeme už doma. Ke tréninku využijeme čas krmení. Vždy před položením misky s jídlem před psa ho zavoláme povely „Ke mně!“ nebo „Pojď sem!“ apod. Jakmile přiběhne, postavíme před něj misku a necháme ho najíst.

Stejný signál pak použijeme i při venčení. Jako odměnu za uposlechnutí dostane pejsek pamlsek a hlasitou slovní pochvalu. Pokud běží z větší dálky, průběžně jej můžeme povzbuzovat např. slovy „Honem poběž!“. Přivolávání je nutné stále upevňovat, tak aby pes reagoval za každých podmínek. Dokud nemáme jistotu, že pes povel perfektně zvládá, je vhodné používat při venčení stopovací vodítko.

K noze

Povel „K noze!“ je důležitým výchozím cvikem hned pro několik dalších psích povelů např. chůze u nohy. Konečná pozice cviku je sedící pes u naší levé nohy. Opět máme připravený jako odměnu za správné vykonání cviku pamlsek, případně hračku (když pes není zrovna pamlskový typ).

Pamlskem schovaným v dlani psa navádíme k levé noze, pomáháme si pamlskem i v pravé ruce a psa vedeme za sebou. Tak se ocitne zcela přirozeně ve správné pozici.

Trénujeme nejdříve v klidném prostředí, kde psa nic neruší a neodvádí jeho pozornost. Až po zvládnutí cviku přesuneme trénink do rušnějšího prostoru. Opět platí rčení: Opakování je matka moudrosti.

Vždy mějte připravenou odměnu a vlídné slovo pro vašeho psa.


Copywriting a tvorba webových prezentací ZanetaMoudra.cz.