Bernský salašnický pes je plemeno oblíbené zejména pro svou dobráckou povahu, ač se jedná o velkého psa, připomíná spíše plyšovou hračku. Není však vhodné zavřít jej v bytě, potřebuje výběh a dlouhé procházky.

Povaha a její ideální využití

Jako země původu plemene se udává Švýcarsko, v roce 1907 byl v Bernu sepsán první standard Bernského salašnického psa.

Pes se v dávných dobách využíval k nahánění stád dobytka, hlídání majetku a také k tahání vozíků s mlékem a sýry. Ostatně i dnes se bernášci aktivně účastní závodů v tahání vozíčků. Obdobně jako bernardýni dokáží vyhledávat lidi ve sněhových závějích. Jako hlídač se uplatní i u současných rodinných domů.

Obliba plemene jako trpělivého rodinného psa milujícího děti spočívá v jeho báječné povaze. Bernský salašnický pes je už od pohledu dobromyslný, pozorný a přítulný. Je na něj spolehnutí, není bázlivý, naopak je sebevědomý. Dětské srdce si získá zvou mazlivostí a hravostí.

Správná výchova a péče

Ke všem již zmíněným kladným povahovým rysům můžeme navíc přiřadit i učenlivost. Bernášek se dobře a rychle učí. S kvalitním základním výcvikem je ovšem nutno začít už ve štěněčím věku, jinak v dospělosti budete bojovat s jeho tvrdošíjností.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, toto velké plemeno není vhodné do bytu. Mnohem lépe se cítí ve venkovním prostředí s dostatečným výběhem, jeho hustá srst chrání psa celoročně před nepřízní počasí. Pozor ovšem dejte v parném létě – zajistěte dostatek stínu a vody, procházky absolvujte spíše ráno nebo večer. Hrozí přehřátí!

Mohutná a těžkopádná stavba těla Bernského salašnického psa vylučuje z funkce parťáka na kolo nebo běhu. Bude však vděčný za dlouhé pohodové procházky, které prospívají oběhovému systému a nezatěžují příliš klouby. Mnozí zástupci plemene jsou také vášnivými plavci.

Nemoci a jak jim předcházet

Zdraví každého zvířete máte možnost podchytit do výrazné míry už samotným výběrem rodičů a následné péči v jeho raném věku. U psa je tedy základem koupě štěněte z registrované chovatelské stanice, zajímejte se o zdraví rodičů a výsledky vyšetření dysplazie kloubů.

Délka života Bernského salašnického psa se uvádí cca 8-10 let. Některé prameny jsou však pesimističtější a jako průměr udávají pouhých 7,5 let.

Dobrá péče o kondici a vylučování dědičných dispozic se odrazí nejen v délce, ale zejména v kvalitě života. Nejčastějším zdravotním problémem je (jako u většiny velkých plemen) je dysplazie kyčelních i loketních kloubů. Bernáškova náchylnost k přežírání vede často ke zvýšené tělesné hmotnosti, která klouby značně zatěžuje. Už ve štěněčím věku je potřeba dbát na optimální regulované krmení, krmit výhradně superprémiovými granulemi, které zajistí vyvážený poměr vitamínů a minerálů. Přejídání také zvyšuje riziko torze žaludku a to v každém věku.

Mezi další ohrožující zdravotní komplikace patří onemocnění chrupavky (retence růstové chrupavky, osteochondróza), Möllerova-Barlowova nemoc (nadměrné zatížení růstových ploten dlouhých kostí), juvenilní osteomyelitida (hnisavý proces v kosti), ektopický ureter (vrozená vývojová anomálie vývodních močových cest), dědičné oční nemoci a také rakovina.

Péče o srst

Bernský salašnický pes se pyšní dlouhou hedvábnou srstí. Ta vyžaduje důkladnou péči, jinak se tvoří nepříjemná až bolestivá zadredovaná místa. Srst je potřeba pravidelně pročesávat a řádně vykartáčovat. Dlouhou srst mezi polštářky se doporučuje vystříhávat.

Bernský salašnický pes

Standard plemene Bernský salašnický pes

FCI standard č.: 45 / 5.5.2003 / D

Klasifikace podle FCI

Skupina 2: Pinčové a knírači – molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena.
Sekce 3: Švýcarští salašničtí psi.
Bez pracovní zkoušky.

Celkový vzhled

Dlouhosrstý, barva trikolórní, více než středně velký, silný a pohyblivý pracovní pes se silnými končetinami; harmonický a vyrovnaný.

Důležité proporce

Chování/charakter

Spolehlivý, pozorný, ostražitý a nebojácný v každodenních situacích; dobromyslný a příchylný vůči osobám, které dobře zná; vůči cizím sebejistý a přátelský; střední temperament, dobrá ovladatelnost.

Hlava

Silná. Velikost harmonicky ladí s celkovým vzhledem, nepříliš těžká.

Mozkovna

Lebka: při pohledu zepředu a z profilu málo klenutá. Málo vyjádřená středová rýha.
Stop: výrazný, avšak ne nadměrně vyjádřený.

Lebka obličejové části

Nosní houba: černá.
Tlama: silná; středně dlouhá; hřbet nosu rovný.
Pysky: přiléhající, černé.
Čelisti / zuby: úplný, silný nůžkový skus (na M3 se nebere zřetel). Klešťový skus se toleruje.
Oči: Tmavě hnědé, mandlového tvaru, s dobře přiléhajícími očními víčky, ne příliš hluboko uložené a nevystupující. Povolená víčka jsou vadou.
Uši (zavěšené): středně velké, vysoko nasazené, trojúhelníkové, lehce zaoblené, v klidu ploše přiléhající. Při vzbuzené pozornosti psa je nasazení ucha vzadu vzpřímené, přičemž přední okraj ucha zůstává přiložen k hlavě.

Krk

Silný, svalnatý, středně dlouhý.

Trup

Horní linie z profilu: od krku lehce přechází dozadu dolů do kohoutku, poté probíhá rovně a vodorovně.
Hřbet: pevný, rovný a vodorovný.
Partie beder: široká a silná; při pohledu shora lehce vtažená.
Záď: měkce zaoblená.
Hruď: široká, hluboká, dosahující až k loktům, s vyjádřeným předhrudím; hrudní koš co nejdelší, širokého oválného průřezu.
Dolní linie z profilu a břicho: od hrudního koše k pánevním končetinám lehce stoupá.

Ocas

Huňatý, dosahující nejméně k hleznu, v klidu visící, v pohybu plovoucí, nesen ve výši hřbetu nebo lehce nad ní.

Končetiny

Silná stavba kostí.

Hrudní končetiny

Hrudní končetiny při pohledu zpředu rovné a rovnoběžné, spíše široko postavené.

Plece: lopatky silné, dlouhé, šikmo postavené, tvořící s pažní kostí nepříliš tupý úhel, přiléhající a dobře osvalené.
Nadloktí: dlouhé, šikmo postavené.
Loket: dobře přiléhající, není vytočen ven, ani vtočen dovnitř.
Předloktí: silné, rovné.
Přední nadprstí: při pohledu ze strany stojí téměř svisle, je pevné; při pohledu zepředu postavené svisle a tvoří prodloužení předloktí.
Tlapy hrudních končetin: krátké, kulaté, s těsně navzájem přiléhajícími a dobře klenutými prsty. Nejsou vytočené ven ani vtočené dovnitř.

Pánevní končetiny

Při pohledu zezadu jsou rovné a rovnoběžné a nejsou postaveny příliš úzce.

Stehna: dostatečně dlouhá, silná a dobře osvalená.
Kolenní klouby: výrazně zaúhlené.
Lýtka: dlouhá, dobře šikmo postavená.
Hlezno: silné, dobře zaúhlené.
Zadní nadprstí (nárt): téměř svisle postavené; paspárky se musí odstranit (s výjimkou zemí, ve kterých je odstraňování pasapárků zákonem zakázáno).

Tlapy pánevních končetin: trochu méně klenuté než tlapy hrudních končetin; nejsou vtočené dovnitř ani vytočené ven.

Chody

Ve všech chodech prostorný, plynulý pohyb; prostorný, volný pohyb vpředu a dobrý posuv vycházejí z pánevní končetiny. V klusu při pohledu zepředu a zezadu se končetiny pohybují rovně a rovnoběžně.

Osrstění

Srst: dlouhá a lesklá, hladká nebo lehce zvlněná.

Barva: temně černá základní barva se sytým hnědočerveným pálením na tvářích, nad očima, na všech čtyřech končetinách a na hrudi; s bílými znaky na místech, jak je následovně uvedeno.

Žádoucí: Bílé tlapy a špička ocasu.
Toleruje se: malá bílá skvrna na šíji, malá bílá skvrna v řitní krajině.

Velikost

Kohoutková výška:

pes: 64-70 cm; ideální velikost: 66-68 cm
fena: 58-66 cm; ideální velikost: 60-63 cm

 

Copywriting a tvorba webových prezentací ZanetaMoudra.cz.