Close

4 zajímavosti psího nosu

Hlavním smyslovým orgánem psa je jeho čich. Psí nos je mimořádně citlivý a vyvinutý. Oproti člověku cítí pachy kolem sebe až milionkrát lépe. Jaká jsou tajemství psího nosu?

Dlouhý psí nos – lepší čich?

Srovnáme-li počet čichových buněk psa a člověka, zjistíme propastný rozdíl. Zatímco člověk má cca 5 milionů čichových buněk, pes se v závislosti na plemeni pohybuje okolo 220 milionů. Například jezevčík má kolem 125 milionů čichových buněk, ovšem německý ovčák už se dostane na 220. Tvrzení, že delší psí nos lépe cítí, je však pouze přibližné. Svou významnou roli zde hraje genetika a při výcviku psa stopování zejména kvalitní vedení zkušeného psovoda.

Čichový mozek

Za fenomenálními schopnostmi psího nosu není zodpovědný jen počet čichových buněk. Výrazný význam má vyhodnocování okolních pachových vjemů v mozku. Psí mozek je přímo specialistou ve zpracovávání pachů. Pokud opět použijeme srovnání s člověkem, který využívá pouhé 1 % své mozkové kapacity, psí mozek pachům věnuje celých 10 %.

Pachové práce

Pes je zvíře orientující se především podle pachů – je makrosomat. Čichá tzv. stereo. Pachové vzorky třídí cíleně, což mu umožňuje filtraci z velkého množství okolního pachu přesně těch rozhodujících a na jejich základě hledat. Stopování je pro psa zábavná činnost, při které uspokojuje svůj přirozený pud.

Dechová technika

Dalším fenomenálním výkonem psího nosu je schopnost za jednu minutu dýchnout krátkými dechy až 300krát. Čichové buňky jsou takto zásobovány novými pachovými částicemi permanentně. Tuto dechovou techniku je však možné praktikovat jen 10 až 15 vteřin a je nutné ji prokládat pauzami.

 

 

Copywriting a tvorba webových prezentací ZanetaMoudra.cz.